Kuka muistaa Buster-koalan, Rosita-possun, rokkaripiikkisika-Ashin tai rikollisen elämän hylänneen Johnny-gorillan musiikkipitoisesta Sing-elokuvasta? Jos et muista tai tunne heitä, ei haittaa! Edellä mainittu kolmikko, ujo Meena-norsu ja sikamakee diivailija Gunnar ovat tehneet omasta teatteristaan paikallisen suosikin. Busterin tavoitteet ovat tosin korkeammalla ja hän haluaa entistä suuremmille lavoille hohdokkaaseen Redshore Cityyn. Mutta ensin on voitettava yksi este: päästävä vaikka väkisin maailmankuulun Crystal Entertainmentin päämajaan ja musiikkimoguli Jimmy Crystalin puheille.
Gunnar keksii pähkähullun idean, johon Buster lähtee mukaan. Koala lupaa, että uuden show’n päätähtenä loistaa legendaarinen rokkileijona Clay Calloway. Buster ei tosin ole koskaan edes tavannut ulkomaailmalta eristäytynyttä Clayta. Ryhmä suunnittelee uutta show’ta Crystalin uhkailujen muuttuessa yhä painostavammiksi. Busterin ei auta muu kuin etsiä Clay käsiinsä ja suostutella hänet palaamaan esiintymislavoille.
110-minuuttinen elokuva näytetään Nuorisokuvissa keskiviikkona 22.12., sunnuntaina 26.12. ja maanantaina 27.12. kello 18.
Sing 2 sisältää kymmenittäin kautta maailman tunnettuja pophittejä, sävähdyttäviä esityksiä ja elokuvan tuotantoyhtiö Illuminationille ominaista huumoria ja sydämellisyyttä. Hyvän mielen elokuvan suomalaisia ääninäyttelijöitä ovat esimerkiksi Sami Uotila, Anna-Maija Tuokko, Jon-Jon Geitel, Antti LJ Pääkkönen, Pate Mustajärvi, Jaakko Saariluoma ja Sami Hedberg.
Huom!
Otamme koronapassin käyttöön yli 16-vuotiaille
Voit varata myös yksityisnäytöksen, Taina 040-529 7677/ Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. tai Nuorisokuvien facebookissa tai Instagramissa yksityisviestillä.